Xerox B225DNI Accessories
B225/DNI
| Technical Information | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| First Print Speed | 6.4 Second Monochrome |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 34 |
| A4 Mono Print Speed (ppm) | 34 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Print Technology | Laser |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Device Management Features | Apple® Bonjour, Xerox CentreWare® Web, Email alerts, Xerox® Embedded Web Server |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Speed | 1 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 512 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Scanner | |
|---|---|
| Optical Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Scan Speed (Color) | 8 ppm |
| Scan Speed (Black) | 25 ppm |
| Copier | |
|---|---|
| Copy Color | Monochrome |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 50 sheets |
| Auto Document Feeder (ADF) | Yes |
| Standard Media Handler | Yes |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 30000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 1 to 2500 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 13.9" |
| Width | 16.3" |
| Depth | 14.2" |
| Weight (Approximate) | 30.9 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards | To view the latest list of certifications, go to www.xerox.com/OfficeCertifications. |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |