| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 480 GB |
| Platform Supported | PC |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 545 MB/s |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Durability | Shock Resistant |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Length | 3.1" |
| Weight (Approximate) | 0.18 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Windows |
| Device Supported |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |