| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 1 TB |
| Platform Supported | PC |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 7300 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 6300 MB/s |
| Random 4KB Read | 800000IOPS |
| Random 4KB Write | 1100000IOPS |
| Endurance (TBW) | 600 TB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe x4 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Length | 3.1" |
| Weight (Approximate) | 0.26 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility |
|
| Compatibility | PlayStation 5 |
| Device Supported |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |