| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 18 TB |
| Disk Format | 512e |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Buffer | 512 MB |
| Endurance (TBW) | 550 TB |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 285.2 Year |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Durability | Vibration Proof |
| Height | 1" |
| Width | 4" |
| Length | 5.8" |
| Weight (Approximate) | 1.52 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Country of Origin | Thailand |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |