| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 14 TB |
| Recording Technology | Conventional Magnetic Recording (CMR) |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Buffer | 512 MB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 6.20 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Durability | Shock Resistant |
| Height | 1" |
| Width | 4" |
| Length | 5.8" |
| Weight (Approximate) | 1.52 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported | NAS |
| Country of Origin | Thailand |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |