| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 22 TB |
| Platform Supported |
|
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 280 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 280 MB/s |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Desktop |
| Height | 1.6" |
| Width | 8.3" |
| Length | 5.2" |
| Weight (Approximate) | 2.91 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Device Supported | Desktop PC |
| Country of Origin | Thailand |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |