Wasp 633809002861 Handheld Barcode Scanners
633809002861
Select model
The Wasp WWS750 Barcode Scanner is an industrial-grade tool designed for the most demanding environments. With the ability to scan popular 1D and 2D barcodes, this rugged wireless scanner offers unmatched durability and performance. It features an impressive scanning distance of 295ft (90m) from its base and can complete over 30,000 scans on a single charge. Built to withstand tough conditions, the WWS750 meets a 6.6ft drop specification and boasts an IP65 rating, making it a reliable choice for any workspace.
- Scans Popular 1D and 2D Barcodes
- Data Collect 295ft (90m) from Base
- 30,000+ Continuous Scans on One Full Charge
- Durable 6.6ft (2m) Drop Spec and IP65 Rating
- Green Spot Technology for Good-Read Feedback
- Optic & Performance:
- Aiming: 630-680 nm VLD
- Illumination: White LEDs
- Imager Sensor: 864 x 544
- Scan Angle: Pitch: +/-40°, Roll (Tilt): 360°, Skew (Yaw): +/-40°
- Print Contrast Ratio: 15%
- Physical Characteristics:
- Scanner Dimension: 8.3 x 4.3 x 2.9 in (21.2 x 11.0 x 7.4 cm)
- Scanner Weight: 13.4 oz. (380 g.)
- Color: Black & Yellow
- Connectivity:
- USB
- Bluetooth 3.0 Certified Class 1
- User Environment:
- Operating Temperature: -4~122 °F (-20~50 °C)
- Storage Temperature: -40~158°F (-40~70°C)
- Humidity: 95% (Non-condensing)
- Durability:
- Drop Durability: 50 drops from 6.6 ft. onto concrete (2.0 m)
- Sealing: IP65
- Regulatory Compliance:
- EMC: FCC Part 15, CE EC-100 02
- Safety Approval: CDRH Class II: IEC 60825 Class 2
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Case color: Black
-
Connectivity: Cordless
-
Connection: Bluetooth
-
Scanner Capability: 2D, Imager
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable/Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
Symbologies:
|
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Scanning Distance | 33.40" |
| Features |
|
| Reading Angle (Skew) | 40° |
| Reading Angle (Pitch) | 40° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Drop Specification |
|
| Minimum Print Contrast | 15% |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 7.5 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 10 mil |
| Image Sensor Resolution | 864 x 544 |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | White |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hour |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Rugged | Yes |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Durability |
|
| Weight (Approximate) | 13.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Apple iPhone |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
| Application/Usage |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | Slovakia |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
wws750.pdf 633809002861
wws750.pdf MOD-WASP-WWS750