Wasp 633809007149 Handheld Barcode Scanners
633809007149
Select model
The WDI4700 has motion-sensing technology that can detect the user"?s movements to switch automatically between presentation and handheld reading. The user is able to program the aimer and sensor according to their preferences. Because of its highly visible 4-Dot aimer, the WDI4700 can define exact reading zones to reduce accidental reads. In addition, its visible white illumination is easier on the eyes and reads colored labels better.
Main Features
-
Case color: Black
-
Connectivity: Corded
-
Connection: USB
-
Scanner Capability: 2D, Imager
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D codes:
|
| Light Source | Laser |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Mode | Trigger |
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Scanning Distance | 27.90" |
| Features |
|
| Cable Type Included | USB |
| Reading Angle (Skew) | 65° |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Drop Specification |
6.0 ft. (1.8 m) |
| Minimum Print Contrast | 15% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 10 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 7.5 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 15 mil |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 10 mil |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 800 |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | White |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 0% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Durability | Drop Resistant |
| Weight (Approximate) | 5.68 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP52 |
| Application/Usage |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |