| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 120 lb |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Maximum Screen Size Supported | 52" |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Finishing | Black Powder Coat |
| Product Material | Steel |
| Height | 17.90" |
| Width | 27" |
| Depth | 2.30" |
| Weight (Approximate) | 7.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Wall |