| Technical Information | |
|---|---|
| Features | Vented |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 50 lb |
| Height | 1.8" |
| Width | 19" |
| Depth | 14.9" |
| Weight (Approximate) | 4.80 lb |
| Rack Height | 1U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 14.75" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |