| Technical Information | |
|---|---|
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | No |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Indoor Antenna Range | 320 ft |
| Outdoor Antenna Range | 910 ft |
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Height | 0.3" |
| Width | 1.1" |
| Depth | 0.6" |
| Weight (Approximate) | 0.13 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Device Supported | Projector |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |