| Technical Information | |
|---|---|
| KVM Technology | Digital & Analog |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Computers Supported | 8 |
| Number of Local Users Supported | 2 |
| Device Type | Secure KVM |
| Features |
|
| Video | |
|---|---|
| Graphic Mode | 4K |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| PS/2 Port | Yes |
| USB | Yes |
| USB 2.0 | Yes |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| VGA | No |
| Number of PS/2 Ports | 8 |
| Number of USB Ports | 11 |
| Number of DVI Ports | 6 |
| Number of VGA Ports | 0 |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100 - 240V AC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 7.3" |
| Weight (Approximate) | 5.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
NIAP 4.0 Certified |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |