| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Computers Supported | 1 |
| Number of Remote Users Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 330 ft |
| Device Type | KVM Extender |
| Video | |
|---|---|
| Graphic Mode | 4K |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 6 |
| Number of USB Ports | 6 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Power Consumption | 20 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rack Height | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Transmitter Height | 1" |
| Transmitter Width | 4.70" |
| Transmitter Depth | 3" |
| Receiver Height | 1.76" |
| Receiver Width | 7.92" |
| Receiver Depth | 4.80" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 1.65 lb |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.65 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |