| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Movement Detection | Optical |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Device Supported |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1-Year Limited Warranty |