| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 8 GB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Height | 0.2" |
| Width | 0.5" |
| Length | 1.4" |
| Weight (Approximate) | 0.160 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |