| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 32 GB |
| Features |
|
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Form Factor | External |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.8" |
| Length | 2.1" |
| Weight (Approximate) | 0.320 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Supported Operating Systems:
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Limited Lifetime Warranty |