| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Memory Cards | 1 |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Maximum Read Speed | 20 MB/s |
| Maximum Write Speed | 9 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U1) |
| Features |
|
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | SDHC |
| Width | 1.3" |
| Thickness | 90 mil |
| Length | 0.9" |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Limited Lifetime Warranty |