| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Memory Cards | 1 |
| Storage Capacity | 4 GB |
| Maximum Read Speed | 30 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U1) |
| Features | Write Protection Switch |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | SDHC |
| Width | 1.3" |
| Thickness | 90 mil |
| Length | 0.9" |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards | TAA |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |