| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 128 GB |
| Maximum Read Speed | 80 MB/s |
| Maximum Write Speed | 25 MB/s |
| Shape | Rectangular |
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Form Factor | External |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.8" |
| Length | 2.3" |
| Weight (Approximate) | 0.353 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Supported Operating Systems:
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |