| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Maximum Output Voltage | 54 V DC |
| Maximum Output Power | 90 W |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Input Ports |
|
| Output Ports | 10/100/1000Base-T |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 3.5" |
| Length | 6.6" |
| Weight (Approximate) | 1.05 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| NDAA Compliant | Yes |