| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type | Short Circuit |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Input Current | 600 mA |
| Maximum Output Current | 2.20 A |
| Maximum Output Power | 12.50 W |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Input Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
| Output Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.1" |
| Width | 2.2" |
| Length | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 7.05 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|
| NDAA Compliant | Yes |