| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 5 |
| Uplink Port | No |
| Modular | No |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 5 x Fast Ethernet Network |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 10/100Base-T |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Redundant Power Supply Supported | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.9" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 4.76 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |