Unitech HT630 standard, RAM 4.5MB, PSU
HT630-9000CADG
Select model
The Unitech HT630 Mobile Computer is a rugged and compact portable data terminal that offers high performance and flexible functionality at an affordable price. With its integrated barcode scanner and multiple memory configurations, it is perfect for businesses in the supply chain, retail, and field service markets. Designed for ease of use, the ergonomic build allows for single-handed operation, while the durable construction ensures it can withstand harsh environments.
Key Features:
- IP54 rated against dust and moisture ingress
- Survives multiple 1.5M drops to concrete
- Weighs only 230g for comfortable use
- Integrated laser or CCD scanner for 1D barcode reading
- Ergonomically designed for single-handed operation
- Multiple memory configurations up to 8.5MB RAM
- 27-key alphanumeric phosphorescent keypad
Specifications:
- Power Management:
- Main Battery: Li-ion recharging, 900mAH
- Backup Battery: 120mAH SRAM memory backup
- Operating time: Over 12 hours on battery
- Communication:
- Interface: RS232 communication port
- Protocols supported: Xon/Xoff or CTS/RTS
- Physical and Environmental:
- IP Rating: IP54
- Drop Test: Survives from 1.2 meters to floor
- Dimensions: 165(L)mm x 60(W)mm x 35(H)mm
- Operating Temperature: -5°C to 50°C
- Weight: 230g with battery pack
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Batch |
| Light Source | Laser |
| Barcode Symbology Supported |
1D:
|
| Drop Specification | 59.06" To Concrete |
| Power Supply Included | Yes |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Speed | 80 MHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4.50 MB |
| Flash Memory | 256 KB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Resolution | 128 x 64 |
| Display Screen Type | LCD |
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Number of Keys | 27 |
| Keyboard Type | Alphanumeric |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | DOS |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 900 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Length | 6.5" |
| Weight (Approximate) | 8.11 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-ht630-unitech-handheld-terminals-datasheet.pdf HT630-9000CADG
mod-ht630-unitech-handheld-terminals-user-manual.pdf HT630-9000CADG
Logiscenter_Unitech_HT630.pdf HT630-9000CADG
unitech-ht630.pdf HT630-9000CADG
mod-ht630-unitech-handheld-terminals-datasheet.pdf MOD-HT630
mod-ht630-unitech-handheld-terminals-user-manual.pdf MOD-HT630