UIC MSR210D-12AHKNR Card Readers
MSR210D-12AHKNR
Select model
Key Features
- Bidirectional card swipe capability
- Supports ISO 7811 and AAMVA standards
- No external power supply required
- Firmware upgradeable
- Card data encryption with Triple DES
Specifications
- Model: MSR210D
- Power Requirement: +5VDC± 10%
- Power Consumption: 120mA Max
- Interface: USB, HID Keyboard, HID MSR, Virtual COM
- Body Material: ABS 94V-O
- Dimensions: 100L x 34W x 28H mm
- Weight: Approx. 120g
- Reading Capability: Magnetic cards (ISO 7811, AAMVA, JIS II)
- Card Thickness: 0.76±0.08 mm
- Error Rate:
| Technical Information | |
|---|---|
| Magnetic Stripe Track Configuration | Dual Track |
| Magnetic Stripe Track Number |
|
| Minimum Swipe Speed | 5 in/s |
| Maximum Swipe Speed | 55 in/s |
| Number of Swipes (Head Life) | 500 |
| Bi-directional Reading | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard Wedge | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 1.1" |
| Width | 1.3" |
| Length | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 6 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Card Handling Method:
|
| Certifications & Standards | Quadrifoglio Sistemi d'Arredo S.p.A |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
msr210d.pdf MSR210D-12AHKNR
msr210d.pdf MOD-UIC-MSR210D