Ubiquiti Networks PBE-M5-400 Wireless Access Points
PBE-M5-400
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Frequency Band | 5.85 GHz |
| Outdoor Antenna Range | 15.5 Mile |
| Wireless Transmission Speed | 150 Mbit/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Ethernet Technology |
|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| PoE PD Port | Yes |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| USB | No |
| Powerline | No |
| Management Port | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Pole-mountable |
| Height | 16.5" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 10.8" |
| Weight (Approximate) | 2.65 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
powerbeam.pdf PBE-M5-400
powerbeam.pdf MOD-UBIQUITI-POWERBEAM