Tripp-Lite UR030-003-RAB Accessories
UR030-003-RAB
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 3 ft |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Mini USB 2.0 Type B - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 5-pin Mini USB 2.0 Type B - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Tinned Copper |
| Shipping Height | 0.25" |
| Shipping Width | 5" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |