| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported | UPS |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material | Metal |
| Height | 12.75" |
| Width | 9.10" |
| Depth | 13.50" |
| Weight (Approximate) | 6.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Tripp Lite UPS System:
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |