| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 10 x NEMA 5-15R |
| Cord Length | 15 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Mount Type | Wall or Floor |
| Height | 17.5" |
| Width | 4" |
| Depth | 1.8" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |