| Technical Information | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Form Factor | External |
| Height | 0.7" |
| Width | 3.8" |
| Depth | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3 year limited warranty |