| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Solid State Drive Supported | 1 |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| UASP Support | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) Type C |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Form Factor | External |
| Height | 0.8" |
| Width | 4.4" |
| Depth | 1.5" |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Device Supported:
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |