| Technical Information | |
|---|---|
| Adapter Type | HDMI/USB/USB-C |
| Connector Type on First End | USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Type C USB 3.1 (Gen 1) USB Male |
| Connector Type on Second End |
|
| Connector on Second End Details |
|
| Connector Plating | Nickel |
| Maximum Resolution Supported | 4096 x 2160 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 0.5" |
| Width | 1.3" |
| Depth | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 1.06 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |