| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | USB 3.2 (Gen 1) Type A |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.2 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type B - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 3.0 Type B - Male |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.48 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |