| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Maximum Output Power | 18 W |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.2" |
| Width | 1.7" |
| Depth | 1.1" |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |