| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Output Voltage |
|
| Maximum Output Current | 3 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.5" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Amazon Kindle Fire Tablet PC |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |