| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Total Number of Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | No |
| Serial Port | No |
| Ethernet AUI | No |
| XJACK | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| InfiniBand | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 0.6" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Device Supported | Computer |
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |