Tripp-Lite U209-006-RJ45-X Accessories
U209-006-RJ45-X
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Serial |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | USB Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type A - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 250 kbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 1.20" |
| Shipping Width | 4.70" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.84 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |