| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 25 ft |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type B - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type B - Male |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Printer |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Shipping Height | 7.10" |
| Shipping Width | 10" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |