| Technical Information | |
|---|---|
| Adapter Type | Micro USB/USB |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Type C USB Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB Type B - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x Type B Micro USB Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Aluminum |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 1.1" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |