| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 28/22 AWG |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Jacket Material | Nylon |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.32 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |