| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles |
|
| Protection Type | Noise |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 125 V AC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Surge Current | 35.5 kA |
| Power Handling | 1875 VA |
| Surge Energy Rating | 990 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Height | 1.3" |
| Width | 1.9" |
| Depth | 13" |
| Weight (Approximate) | 1.05 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lifetime Limited warranty. $20,000 Connected Equipment Insurance. |