| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Dataline Protection |
|
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Surge Energy Rating | 1440 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Height | 2.2" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 4.7" |
| Weight (Approximate) | 2.22 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |