| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Dataline Protection | USB |
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Surge Current | 35.5 kA |
| Power Handling | 1875 VA |
| Surge Energy Rating | 2100 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Height | 2.9" |
| Width | 13.6" |
| Depth | 2.9" |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Tripp Lite's TLP606DMUSB offers economical AC surge suppression for protection of workstations, desktop PCs, telecom systems and other sensitive electronics. Built-in AC surge suppression shields connected equipment from damage and performance problems due to transient surges. USB charging ports offer fast charging for smartphones, MP3 players and other portable devices. TLP606DMUSB offers 6 total outlets, 6 foot cord, 2 USB charging ports and diagnostic LED to warn of suppressor damage |