| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Power Handling | 1800 VA |
| Surge Energy Rating | 180 J |
| Circuit Breaker | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 2 ft |
| Height | 1.2" |
| Width | 1.7" |
| Depth | 9.4" |
| Weight (Approximate) | 9.12 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year Lifetime |
| Additional Warranty Information |
$2,500 Ultimate Lifetime Insurance Lifetime limited warranty |