| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacles |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Handling | 1800 VA |
| Surge Energy Rating | 540 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material | Plastic |
| Power Cord/Cable Length | 8 ft |
| Height | 5.2" |
| Width | 2.7" |
| Depth | 5.3" |
| Weight (Approximate) | 1.04 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |