| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 12 x NEMA 5-15R |
| Dataline Protection |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Power Handling | 1875 VA |
| Surge Energy Rating | 2880 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Power Cord/Cable Length | 8 ft |
| Height | 1.5" |
| Width | 2.7" |
| Depth | 10.3" |
| Weight (Approximate) | 2.12 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |