| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacles | 10 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Handling | 1800 VA |
| Surge Energy Rating | 2880 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Height | 1.3" |
| Width | 5.7" |
| Depth | 11.1" |
| Weight (Approximate) | 1.71 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lifetime Limited warranty. $100,000 ultimate Lifetime Insurance. |