| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 2700 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 15 ft |
| Height | 16" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 3.24 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | OSHA |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |