| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15/20R |
| Cord Length | 15 ft |
| Circuit Breaker | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 20 A |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Power Rating | 2400 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2" |
| Width | 13.8" |
| Depth | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 3.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |