| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 7 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Maximum Surge Current | 144 kA |
| Power Handling | 1800 VA |
| Surge Energy Rating | 2160 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 7 ft |
| Height | 1.5" |
| Width | 2.7" |
| Depth | 10.3" |
| Weight (Approximate) | 1.39 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year Lifetime |
| Additional Warranty Information |
$75,000 ultimate lifetime insurance. Lifetime limited warranty |