| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacles | 6 x Universal |
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 250 V AC |
| Maximum Line Current | 10 A |
| Surge Energy Rating | 750 J |
| Circuit Breaker | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Light Gray |
| Product Material | Plastic |
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Height | 1.8" |
| Width | 16" |
| Depth | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Right-angle outlets keep connected cords from blocking adjacent outlets. |
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |